Kanada zalegalizowała marihuanę.

Parlament Kanady przegłosował ustawę legalizującą korzystanie z marihuany w celach rekreacyjnych. Kanadyjska ustawa przeszła w senacie stosunkiem głosów 52 do 29. Marihuanę będzie można posiadać w całej Kandzie. Dzięki tej ustawie Kanada jest pierwszym państwem z grupy najbogatszych państw świata, która zalegalizowała marihuanę . Od 17 października pełnoletni Kanadyjczycy mogą kupować marihuanę w autoryzowanych punktach, internecie oraz sklepach które dostaną koncesję od władz federalnych. Każdy pełnoletni obywatel Kanady będzie mógł posiadać legalnie 30 gram marihuany oraz hodować marihuanę na własne potrzeby ale nie więcej niż cztery rośliny marihuany.

Marihuana została zdelegalizowana w Kanadzie w 1923 roku natomiast medyczną marihuanę można stosować od 2001 roku. Rząd zapisał w ustawie także zakaz promocji sprzedaży marihuany dla młodych ludzi oraz promowania marihuany przez „gwiazdy”. Dodatkowo prowincje będą mogły wprowadzić dodatkowe ograniczenia tj. ponieść wiek nabywcy (z tego co wiadomo na ten moment już niektóre prowincje zdecydowały się na zmianę z 18 na 19 lat) oraz wyznaczać miejsca do spożywania marihuany. Opakowania z marihuaną muszą też zawierać informację o ewentualnych negatywnych skutkach zdrowotnych zażywania marihuany.

Legalizacja marihuany to realizacja obietnicy wyborczej obecnego premiera Kanady Justina Trudeau. Uważa, że takie działanie zwiększy kontrolę nad sprzedażą dla nieletnich oraz zmniejszy wpływy dla grup przestępczych.

 

7 mld dolarów rocznie

 

W roku 2017 Ernst and Young, założyciel Canopy Growth Corp Bruce Linton, największego kanadyjskiego producenta marihuany, wskazał w raporcie, że czarny rynek marihuany w Kandzie jest wart co najmniej 7 mld dolarów rocznie i żeby zlikwidować nielegalny obrót Kanada potrzebuje 700 tys kilogramów marihuany rocznie.

Statystycy zwracali uwagę, że rodzimi producenci marihuany są znacznie więksi jako biznes niż kanadyjscy producenci piwa czy papierosów.

Autor. M.Sz