Legalne leki z marihuany

Legalne leki z marihuaną, Ministerstwo Zdrowia refunduje import środków zawierających tzw. medyczną marihuanę. Lekarze chwalą – informuje „Rzeczpospolita”.

Zaskakująca decyzja konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości: leki, w których składzie jest lecznicza marihuana, są od minionego piątku refundowane. Oznacza to, że pacjenci, którzy za całą terapię z wykorzystaniem tego typu specyfików uśmierzających ból płacili po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, zapłacą dużo mniej.

Decyzję o refundacji Ministerstwo Zdrowia podjęło bez rozgłosu. Na jego stronie internetowej nie ma żadnego komunikatu w tej sprawie, ale resort oficjalnie potwierdził nam wprowadzenie tych rozwiązań. Refundacji mają podlegać preparaty wskazane przez lekarza prowadzącego zgodnie z tym, co będzie najlepsze dla pacjentów – dowiedzieliśmy się w ministerstwie. A to oznacza, że państwowe dofinansowanie będzie dotyczyć nie tylko leków już dopuszczonych do użytku, ale także niezarejestrowanych w Polsce czy w UE w ramach tzw. procedury centralnej. Refundacja obejmie zarówno cenę leku, jak i koszt importu, który pokryje ustawowa marża.

Według naszych rozmówców refundację poparł prezes PiS Jarosław Kaczyński. – To zaskakująca, ale bardzo ważna i pozytywna decyzja obecnego rządu – twierdzą eksperci.

źródło: wp.pl

– Dzięki niej wielu pacjentów będzie mogło bez ponoszenia ogromnych kosztów podjąć lub kontynuować terapię na bazie leków zawierających leczniczą marihuanę – ocenia neurolog dr Marek Bachański, stosujący od lat w terapii tzw. kannabinoidy.

Bachański, który w październiku 2015 r. stracił pracę w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, bo leczył małych pacjentów z padaczką, wykorzystując medyczną marihuanę, podkreśla, że decyzja resortu zdrowia pomoże także innym lekarzom przekonać się do stosowania tych leków.

– Skoro państwo refunduje leki zawierające marihuanę, to potwierdza tym samym, że można legalnie i bez żadnych konsekwencji je stosować – zaznacza Bachański.

Pozytywnie o decyzji Ministerstwa Zdrowia wypowiada się też wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który w Sejmie poprzedniej kadencji przygotował projekt ustawy legalizującej marihuanę dla celów leczniczych. – Wielu pacjentów, w tym chore dzieci, szybciej będzie mogło rozpocząć terapię i wrócić do zdrowia – przekonuje Jaki.

Zgadza się z nim także poseł Piotr Liroy-Marzec z Kukiz’15. – Kolejnym krokiem powinno być zezwolenie na zakładanie plantacji i produkcję takich leków w Polsce – uważa.

źródło: wp.pl