Medyczna marihuana dostępna w aptekach !

Uchwalona w czerwcu ustawa o medycznej marihuanie, to ważna zmiana w życiu Polaków chorujących na poważne choroby, głównie nowotwory i padaczkę.

Ustawa przewiduje możliwość wystawiania recept na konopne preparaty już od 31 października. Lekarz każdej specjalizacji może wypisać medyczną marihuanę swoim pacjentom i tyle w teorii bo w praktyce nie wygląda już to tak pięknie. Na rozpoczęcie terapii za pomocą medycznej marihuany, pacjenci będą musieli trochę poczekać.

Dr Marek Bachański mówi, że lekarzy którzy mają rzetelną wiedzę na temat leczenia marihuaną i mogą ją bezpiecznie przypisywać, jest w tej chwili w Polsce garstka. Mało który specjalista zdecyduje się na przepisanie leku, o którym nie uczył się na akademii, a który wzbudza duże kontrowersje. Warto pamiętać, że medyczna marihuana nie zawsze oznacza pacjenta na haju. Część z produktów w swoim składa posiada minimalne stężenie THC.

Niewątpliwą wadą ustawy, jest przymus sprowadzania leku z zagranicy. Posłowie bali się, że produkcja polskiej medycznej marihuany, ułatwi możliwość produkcji tej niemedycznej. Doświadczenie pokazuje że, na leki importowane przychodzi czekać dość długo a to nie jedyny problem z dostępem do legalne marihuany w celach leczniczych. Kolejny problem to długi okres, jaki Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ma na rozpatrzenie wniosku o dopuszczeniu marihuany jako „surowca leczniczego”. Do tego czasu może minąć nawet 270 dni. „Na podstawie wyników badań musimy sprawdzić czy preparat jest bezpieczny, skuteczny i czy produkowany jest w odpowiednich warunkach. To niestety trwa, a często zdarza się, że firmy nie dosyłają pewnych dokumentów i trzeba je uzupełnić, co wydłuża czas”. Kolejny problem to może pojawić się w aptece, gdyż szkolenia dla sprzedawców są dopiero planowane.

Nikt chyba nie spodziewał się, że wprowadzanie marihuany do medycznego obiegu w Polsce będzie łatwe. Ale tak samo, nikt się nie spodziewał, że to za rządów PiS, marihuana doczeka się możliwości medycznego zastosowania w zgodzie z prawem.

Poseł Piotr Liroy-Marzec, zaangażowany w walkę o zalegalizowanie marihuany, zapowiedział że złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy dotyczącej marihuany medycznej. Chce on doprowadzić do zalegalizowania w Polsce upraw rośliny oraz wprowadzić przepis, który pozwoliłby na przekazywanie wytwórcom preparatów konopi przechwyconych przez policję.

Osobiście uważam, że i tak to bardzo duży krok w przód dla pacjentów aby mieli dostęp do leczenia medyczną marihuaną nie wchodząc w konflikt z prawem.

źródło: noizz.pl