Pierwszy polski lek z konopi siewnych już na rynku.

W aptekach dostępny jest pierwszy w Polsce suplement dietyzawierający kanabinoidy. Określenie konopie siewne może wzbudzać skojarzenia z konopiami indyjskimi, jednak nie mają one ze sobą za wiele wspólnego. Na konferencji prasowej w Warszawie podkreślano, że środek ten ma zupełnie inne działanie niż medyczna marihuana. Na co więc wpływa nowy lek i w jakich przypadkach będzie można go stosować? Serwis Znamlek postara się przybliżyć ten temat.

Konopie siewne (Cannabis sativa) można legalnie uprawiać w całej Europie i nie oddziałują na mózg tak, jak medyczna marihuana. To konopie indyjskie, czyli inne niż włókniste, mają działanie psychoaktywne i są nielegalne. Rozróżnienie tych dwóch rodzajów roślin ma tutaj duże znaczenie, gdyż samo określenie „konopie” może wzbudzać pewne wątpliwości i kontrowersje.

Konopie siewne były uprawiane w Polsce od wieków, jednak dopiero teraz zaczęto hodować je na większą skalę. Stało się tak głównie dzięki dotacjom z UniiEuropejskiej. Sama uprawa nie należy do najtrudniejszych zadań, ponieważ rośliny te nie wymagają specjalnego nawadniania ani nawożenia. Co więcej, mogą rosnąć niemal wszędzie, niezależnie od warunków.

Jak i na co działają kanabinoidy?

Różne gatunki konopi zawierają więcej niż 80 typów kanabinoidów. Wyłącznie konopie indyjskie mają składnik wywołujący reakcje psychoaktywne, czyli tetrahydrokannabinol (THC). W krajach Unii Europejskiej zezwala się na uprawę roślin o zawartości 0,3% THC. W konopiach siewnych jest go nie więcej niż 1%, a mimo to ich hodowle są legalne.

Niestety, wciąż wiele osób myli te rośliny z marihuaną i przypisuje wszystkim konopiom te same właściwości. Tego typu pomyłki nie omijają także samych lekarzy. Konopie siewne zawierają głównie CDB (kanabinol), który mimo budowy chemicznej podobnej do THC, ma zupełnie inne – wręcz odwrotne – działanie. THC działa psychotycznie, zaś CDB przeciwpsychotycznie. Jest więc pomocny wleczeniu stanów lękowych i depresji.

Kanabidole mogą być stosowane w leczeniu wielu schorzeń, ich objawów i powikłań, takich jak:

  • Napięcie nerwowe u chorych na stwardnienie rozsiane,
  • Nudności i wymioty u osób poddanych chemioterapii,
  • Bóle nowotworowe i neuropatyczne,
  • Pobudzanie łaknienia
  • Nasilanie działania przeciwdrgawkowych leków przeciwpadaczkowych.

Wciąż prowadzone są badania mające na celu sprawdzenie, czy CDB będzie skutecznie również w przypadku innych poważnych chorób, takich jak schizofrenia, padaczka, a nawet zespół Parkinsona lub Huntingtona.

Niezwykłe właściwości konopi siewnych

Oprócz dobroczynnego działania CDB, roślina ta posiada wiele innych zalet. Nic dziwnego, że była stosowana już przez nasze babcie jako stały elementdiety. Zawarty w niej olej ma w swoim składzie aż od 75 do 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziemy w nim przede wszystkim bardzo wartościowe kwasy omega-6 i omega-3, które są obecne w konopiach w idealnej proporcji 3:1.

Czy kanabidiol może uzależniać?

Wręcz przeciwnie. Chociaż pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się w związku z określeniem „konopie” są substancje narkotyczne, to CBD ma zupełnie odwrotne działanie. Według naukowców, może zwiększyć szanse w leczeniu osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu i leków. Wciąż prowadzone są badania nad tym, do czego jeszcze możemy wykorzystać dobroczynne działanie kanabidiolu, jednak bez wątpienia ma on wiele korzyści, które zdobywają coraz większe uznanie w świecie medycyny.

Źródło: dobrylekarz.info